تابلوی صادرات یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:30 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

تابلوي صادرات

منصور صباغیان: منطقه برزك كاشان مستعد توسعه كشت درختان شاتوت

یك تولید كننده شاه توت گفت: شهر برزك از توابع شهرستان كاشان برای توسعه كشت درختان شاتوت بسیار مناسب و مستعد است.

1401/05/03
|
09:03

«منصور صباغیان» در برنامه تابلوت صادرات رادیو اقتصاد افزود: شاتوت بومی شهر برزك كاشان و یكی از زیستگاه های با ارزش برای درخت شاتوت محسوب می شود.

وی اظهارداشت: آب و هوای معتدل و استعداد زمین های این منطقه كمك بسیار زیادی به رشد و گسترش این محصول با كیفیت بسیار مرغوب كرده است.

این باغدار كاشانی گفت: شاتوت دارای طبیعتی سرد، خشك، كنترل فشار خون، فرو نشاندن عطش و بر طرف كننده صفرا است.

وی در ادامه افزود: این محصول علاوه بر مصارف تازه به عنوان محصول فرآوری شده و بصورت كمپوت و كنستانتره در مصارف غذایی شامل شربت، مرباجات، تولید بستنی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

صباغیان با اشاره به اینكه برزك كاشان قطب تولید شاتوت در كشور شناخته می‌شود، اظهارداشت: شاتوت این منطقه به دلیل مرغوبیت مثال زدنی طرفداران بسیار زیادی دارد.

وی ضمن اعلام این مطلب كه شاتوت برزك كاشان به لحاظ كیفیت و طعم در كشور حرف اول را می‌زند، گفت: باغ‌های این منطقه به لحاظ بهرمند بودن از خاك مرغوب و آب گوارا طعم بسیار متفاوتی نسبت به شاتوت برداشت شده در سراسر كشور دارند.

این باغدار كاشانی با بیان اینكه شاتوت از محصولات مقاوم در برابر سرما است، افزود: شاتوت نسبت به دیگر محصولات منطقه كاشان دارای ویژگی های منحصربفردی است.

وی اظهارداشت: درخت شاتوت جزو درختانی كه در بهار دیرتر از همه درختان بیدار و در پائیز دیرتر از بقیه درختان به خواب می رود.

صباغیان یادآورشد: كشت شاتوت در مقایسه با توت سفید از نظر اقتصادی با صرفه تر است از اینرو كشاورزان و باغداران منطقه به توسعه سطح زیر كشت شاتوت نسبت به توت سفید رغبت بیشتری از خود نشان می دهند.

دسترسی سریع
تابلوی صادرات