تابلوی صادرات یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:30 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

تابلوي صادرات

علیرضا برجی: تاكید بر ساخت دستگاه پوست‌گیری آلو در داخل/ شهر خرو پایتخت آلوی جهان است

یك باغدار و صادر‌كننده آلو بر ضرورت ساخت دستگاه پوست‌گیری آلو در كشور تاكید كرد.

1401/04/25
|
08:01

«علیرضا برجی» در برنامه تابلو صادرات رادیو اقتصاد افزود: تاكنون دستگاهی در جهان ساخته نشده كه بتواند آلو را پوست‌گیری كند بنابراین این كار در حال حاضر با دست انجام می‌شود.

وی اظهارداشت: پوست‌گیری آلو با دست افزایش بارمیكروبی این محصول را به همراه خواهد داشت از اینرو ضرورت دارد دستگاه پوست‌گیری آلو در داخل ساخته شود.

این باغدار و صادر‌كننده آلو در ادامه از نخبگان، صنعتگران و شركت‌های ایرانی خواستار ساخت دستگاه پوست‌گیری آلو را در دستور كار خود قرار دهند چرا با استفاده از دستگاه ضمن كاهش بار میكروبی، سرعت پوست‌گیری آلو بیشتر و درعین حال كیفیت این محصول نیز خیلی بالا می‌رود.

وی همچنین شهر خرو را پایتخت آلوی جهان برشمرد و افزود: بطوركلی 15 نوع آلو شامل شمس، قطره طلا، حاج حسنی، بخارا، شوقانی، طرقبه قرمز، كبرایی، رسمی، طرقبه سبز، كالیفرنیا و غیره در این منطقه وجود دارد.

برجی با اشاره به اینكه شهر خرو در شهرستان نیشابور به عنوان بزرگترین تولیدكننده و صادركننده آلو در كشور است، اظهارداشت: توجه بیشتر به این محصول كشاورزی می‌تواند ارزش افزوده اقتصادی بسیاری را برای این شهر و استان خراسان رضوی به همراه داشته باشد و درضمن این میوه بتواندجایگاه شایسته و اصلی خود را در اقتصاد كشور پیدا كند.

وی با بیان اینكه شبیه محصول خرو فقط آرژانتین و شیلی دارد، گفت: این كشورها بدون پوست آلو را صادر نمی‌كنند بلكه با پوست و هسته‌گیری شده محصول خود را وارد بازار می‌كنند.

این باغدار و صادركننده آلو افزود: بازار هدف صادرات آلو ایران بیشتر هندوستان، بنگلادش، امارات، پاكستان، كانادا و سنگاپور است.

وی یادآورشد: تولید این محصول در سال‌های پر محصول بین 16 تا 17 هزار تن است كه از این میزان سه تا چهار هزار تن در داخل مصرف می‌شود و بین 10 تا 12 هزار تن هم روی ریل صادرات قرار می‌گیرد.

دسترسی سریع
تابلوی صادرات