تابلوی صادرات یكشنبه و سه شنبه از ساعت 16:30 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

تابلوي صادرات

منصور پوریان: صادرات دام زنده همچنان ممنوع است/ وجود 200 تا 300 هزار راس دام مازاد در كشور

رئیس شورای تامین دام گفت: صادرات دام از كشور علی رغم وجود دام مازاد بر نیاز مصرف داخل همچنان ممنوع است.

1401/04/21
|
10:08

«منصور پوریان» در برنامه تابلوی صادرات رادیو اقتصاد افزود: اساس، پایه و كلید تولید به خصوص در بخش دام زنده صادرات است.

وی اظهارداشت: دامداران در برخی از فصول و ماه‌های سال و گاهی در شرایط خاص با افزایش دام مازاد مواجه می‌شوند كه باید بخشی از این دام خارج شود.

رئیس شورای تامین دام كشور گفت: در حال حاضر دامداران به سبب مسائل و مشكلات متعدد بسیار در فشار هستند كه باید مسئولان با داد آنان برسند.

وی افزود: هم اكنون كشور با افزایش مازاد دام مواجه است كه باید بخش عمده این دام در قالب صادرات از كشور خارج شود كه متاسفانه تاكنون مجوزی بر صادرات دام زنده از كشور صادر نشده است.

پوریان بیان داشت: صنعت دام كشور از حالت اقتصادی خارج شده و حتی معیشت سرمایه گذاران و فعالان این صنعت نیز تامین نمی‌شود به ویژه در استان‌های گرم همچون خوزستان، ایلام، كرمانشاه، فارس كه با مشكل خشكسالی، بی‌آبی، گرانی نهاده، نبود مرتع سبز و همچنین گرمای طاقت‌فرسا رو به رو هستند.

وی اضافه كرد: وزارت جهاد كشاورزی با جلوگیری از صادرات دام زنده معیشت و اقتصاد فعالان این صنعت را تحت تاثیر قرار داده است.

رئیس مجمع ملی صادركنندگان دام زنده گفت: ناگفته نماند صادرات دام زنده هر چند اندك بصورت مشروط در سال‌های 1397 و 1400 از كشور انجام گرفته اما تداخل و دخالت‌های برخی از سیستم‌های موجود در دولت سبب شد همین صادرات اندك هم تعطیل شود.

وی با اشاره به اینكه نگاه صادرات باید یك نگاه اقتصادی به تولید باشد، افزود: بطوركلی با صادرات یك راس دام سبب ایجاد فضا برای 100 راس دام دیگر فراهم می‌شود به این معنا كه می‌توان به تولید‌كننده كمك كرد.

پوریان اضافه كرد: نگاه صادرات به عنوان اینكه تنها عده‌ای در این روند سود می‌برند و در برابر دامدار و بازار گوشت منتفع نمی‌شود چنین تصوری ازاساس اشتباه است.

وی ادامه داد: در سال‌های 1394 و 1395 فقط یك میلیون و 400 هزار راس دام سبك و همینطور 128 هزار راس گوساله كشتاری از كشور صادر شد.

رئیس مجمع ملی صادركنندگان دام زنده گفت: با این وجود بازار گوشت در داخل دچار هیچ مشكلی نشد چون با صادرات، سرمایه وارد مملكت شد و سبب توسعه و رشد صنعت دامپروری و در عین حال افزایش میزان تولیدگردید.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضربه سبب خشكسالی، فقر مراتع، كم آبی، گرما و گرانی نهاده مدیریت كردن تولید خیلی سخت و دشوار است از اینرو باید بخشی از مازاد تولید از حیطه دامدار خارج و تبدیل به سرمایه شود كه متاسفانه هنوز در وزارتخانه جهاد كشاورزی تصمیم قطعی برای صادرات دام زنده گرفته نشده است.

پوریان با بیان اینكهدر شرایط حاضر 200 تا 300 هزار راس دام مازاد در كشور باید خارج شود، یادآورشد: شركت پشتیبانی امور دام وزارت جهاد كشاورزی خرید حمایتی خود را بر دام چاق متمركز كرده در حالی كه 70 درصد جمعیت گوشتی كشور در بخش دام سبك به دلیل خشكسالی، فقر مراتع، كم آبی، گرما و گرانی نهاده ضعیف و بی‌گوشت شده كه باید بخشی از این دام صادر شود تا دامدار بتوانند با نگهداری گله‌های ماده در زایش و تولید همت كند.

دسترسی سریع
تابلوی صادرات