رادیو اقتصاد: فعالیت مستقیم در بازار بورس

رایج ترین روش فعالیت در بورس، خرید و فروش و مدیریت سهام توسط خود فرد است. ثبت‌نام، احراز هویت در کارگزاری‌های بورس، و دریافت نام کاربری و رمز عبور، گامهای آغازین فرد برای ورود به این بازار است.

1399/11/26
|
09:24

با افزایش چشمگیر رونق بازار سرمایه، تعداد افراد راغب جهت سرمایه گذاری در بورس افزایش یافته است اما این بازار نیز مانند سایر بازارهای مالی، از ساز و کارهای مخصوصی تبعیت می کند که فعالیت موفق در آن نیاز به آشنایی با این ساز و کارها و قوانین دارد.

یک سرمایه گذار بورس با توجه به میزان آشنایی با بورس، سطح اطلاعات مالی خود، میزان ریسک پذیری و مقدار زمانی که می تواند به بررسی و تحلیل اختصاص دهد و همچنین مهارت های فردی در سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام، یکی از دو روش مستقیم و غیرمستقیم را برای سرمایه گذاری و ورود در بازار بورس انتخاب کند.

اما روش مستقیم سرمایه گذاری چیست و چه ساز و کاری دارد؟

در روش سرمایه گذاری مستقیم فرد شخصا اقدام به خرید و فروش سهام می نماید. این کار به دلیل ماهیت نوسانی بورس نیاز به اطلاعات مالی و مهارت بالایی دارد و از طریق مراجعه حضوری به کارگزار، خرید و فروش آنلاین و همچنین خرید و فروش اینترنتی سهام قابل انجام است.

اگر باتوجه به این موارد تصمیم بر حضور مستقیم برای سرمایه گذاری در بازار بورس دارید چگونه باید شروع کنید؟

-گام اول

ثبت‌نام در بورس بعد از ارائه مدارک شناسایی و ثبت‌نام اینترنتی با صرف حدود 5 دقیقه زمان آغاز می‌شود. بعد از ثبت‌نام، احراز هویت در دفاتر شعب کارگزاری‌های بورس ایران (مثل آگاه، مفید و...) و یا در شعب دفاتر پیشخوان دولت انجام می‌شود که آدرس این دفاتر هم در پایان ثبت‌نام آنلاین برای شما ارسال می‌شود. بعد از احراز هویت، نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملاتی آنلاین برای شما پیامک می‌شود و شما از این لحظه می‌توانید فعالیت خود را در بورس شروع کنید. برای دریافت کد بورسی محدودیت سنی وجود ندارد و هر فردی که شناسنامه دارد می‌تواند کد بورسی دریافت کند. اما برای دریافت کد بورسی آنلاین و معامله به‌صورت آنلاین شرط حداقل 18 سال سن وجود دارد.

-گام دوم

در بازار بورس اوراق بهادار مانند هر بازار دیگری، یک سمت خریدار قرار دارد و سمت دیگر فروشنده. اما نکته حائز اهمیت این است که آنچه خرید و فروش می‌ شود به صورت فیزیکی وجود ندارد و در واقع سهام شرکت‌ها و کارخانه‌هایی خرید و فروش می‌شوند که در حال تولید یا فروش محصول یا خدماتی هستند.

اما چگونه می‌توانید در بازار سرمایه یا همان بورس به سودآوری برسید؟ کسب سود در بازار بورس از دو راه «سود حاصل از نوسان قیمتی سهام» و «سود حاصل از هر سهم در مجمع» امکان‌پذیر است. به‌عنوان مثال سهمی 200 تومان خریداری می‌شود و هفته بعد با توجه به افت‌وخیزی که رخ داده، همان سهم با قیمت 220 تومان بفروش می رسد. این ده درصد سود حاصل از نوسان قیمت است. درمورد سود حاصل از هر سهم در مجمع هم قاعده این است که سهامدار عملا در سودی که شرکت در طول یک سال ساخته است شریک می‌شود و این سود به حساب بانکی وی واریز خواهد شد.

نکات مهم برای شروع فعالیت در بورس:

– یادگیری بیشتر هرچند به برخی مفاهیم اولیه و سازوکارهای بازار آشنا شده اید.

– برای معامله در بورس با خونسردی عمل کرده و احساسات‌تان را کنترل کنید و صرفا بدنبال سیگنال نباشید.

– به این توجه کنید معامله‌گرها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای چطور معامله می‌کنند.

– مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت کنید و اصل اول شما حفظ سرمایه باشد.

– برای پیشرفت در این بازار، حاضر باشید وقت و انرژی صرف کنید.

دسترسی سریع