رادیو اقتصاد: سرمایه گذاری در بورس از طریق صندوق های سرمایه گذاری

گرچه فعالیت در بازار بورس نیازمند تجربه، اطلاعات، صرف وقت و پذیرش ریسک سرمایه است، ولی می توان با انتخاب روش غیرمستقیم، روش کم هزینه تر را جهت سرمایه گذاری در بورس انتخاب کرد.

1399/10/14
|
13:27

برای بهره برداری از منافع بازار سرمایه و بورس بسته به شرایط هر فرد می تواند یکی از دو روش مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب نماید. در روش سرمایه گذاری مستقیم فرد شخصا اقدام به خرید و فروش سهام می نمایید که این کار به دلیل ماهیت نوسانی بورس نیاز به مهارت بالا و دانش مالی کافی و صرف وقت نسبتا زیاد دارد. اما اگر افرادی به دلایل مختلف نمی توانند به صورت مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام نمایند اما تمایل دارند تا از عواید سرمایه گذاری در بورس هم استفاده کنند، می توانند مدیریت سرمایه خود را به شرکتها یا صندوق های سرمایه گذاری بسپارد و در واقع بصورت غیرمستقیم در بورس حضور داشته باشند.

اما ساز و کار حضور در هر کدام از این روشها در بازار بورس به چه ترتیبی است و باید در انتخاب هر روش به چه نکاتی توجه کرد؟

-روش غیر مستقیم

در روش غیر مستقیم از دو طریق می توان در بورس سرمایه گذاری کرد که مزایا و معایب آنها را بررسی خواهیم کرد:

1.سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری

2.سرمایه گذاری با استفاده از شرکت های سبدگردان

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری اغلب توسط کارگزاران رسمی بورس تاسیس می شود و تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص، فعالیت کرده و وجوهی را که سرمایه گذاران در اختیار آن ها قرار می دهند، در سبد متنوعی از سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند.

بنابراین، بازده مناسب تری را نصیب سرمایه گذاران می کند و ریسک سرمایه گذاری در بورس را برای غیرحرفه ای ها، کاهش می دهند. از طرفی سرمایه فرد بخشی از کل سرمایه صندوق خواهد شد و به نسبت سرمایه خود از کل سرمایه صندوق، در سود یا زیان صندوق سهیم خواهد شد.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

در این روش مدیریت سرمایه به یک تیم حرفه ای و آشنا به مسائل مالی و سرمایه گذاری سپرده می شود. این صندوقها با متنوع سازی سرمایه گذاری، ریسک سرمایه گذاری را بمیزان قابل توجهی کاهش می دهند. از طرفی فعالیت آنها توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می گیرند و تمامی فعالیت هایشان به صورت شفاف اطلاع رسانی می شوند. از طرفی فروش واحدهای سرمایه گذاری در این صندوقها توسط توسط ضامن نقد شوندگی صندوق بدون مشکل انجام می شود.

معایب صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در این صندوقها در کنار مزیتها می تواند معایبی هم داشته باشد. این صندوق ها همیشه درصدی از سرمایه خود را به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص می دهند نخستین ریسک این است که سود اوراق با درآمد ثابت تغییر کند. این درصد با توجه به نوع و ماهیت صندوق های مختلف، متفاوت است.

پس اگر سود این اوراق تغییر کند می تواند برروی سود و بازده صندوق های سرمایه گذاری نیز تاثیر داشته باشد. ریسک دیگر یک صندوق سرمایه گذاری کاهش ارزش سهام های موجود در پورتفوی صندوق است. البته باز هم میزان سهام هر صندوق بسته به نوع و ماهیت آن صندوق متفاوت است.

همچنین در صندوق سرمایه گذاری برخلاف سبدگردان سهام به نام خود شما خرید و فروش نمی شود بلکه شما فقط مالک واحدهای صندوق هستید و کل سرمایه صندوق توسط مدیر صندوق مدیریت می شود و هر فرد با توجه به میزان سرمایه ای که نسبت به کل سرمایه صندوق دارد، از منافع آن بهره مند می شود.

دسترسی سریع