مجید ارغنده پور: بیشترین شكایات صنفی مربوط به گرانفروشی است

ارغنده پور گفت: در آذر ماه 270 هزار بازرسی انجام شده است.

1400/10/29
|
11:00

به گزارش رادیو اقتصاد؛ مجید ارغنده پور مدیر كل روابط عمومی و تشكل های مردم نهاد سازمان حمایت از مصرف كنندگان و تولید كنندگان در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از بازرسی ها ی انجام شده بالغ بر یكصد و پنجاه هزار شكایت در تخلف خبر داد.

گفت: در آذر ماه 270 هزار بازرسی انجام شده است كه این بخشی از آمار سالانه است كه بیش از دو میلیون هفتصد هزار از بخش های تولیدی بازرسی به عمل آمده و حدود 244 تخلف بوده است . كه آمار شكایات مردمی در ماه بیش از 15000 و در طول سال تقریبا 150 هزار.

در بخش های مختلف گرانفروشی، كم فروشی و درج قیمت در صنوفی از قبیل نان، میوه، سبزیجات و دستورات ها و غذا خوری ها بوده است.

وی در ادامه افزود: تولید كننده موظف است آن قیمتی را كه برای واحد عمده فروشی و خرده فروشی در نظر می گیرد بر روی كالا درج كند.

ارغنده پور در ادامه با تاكید بر اینكه تولید كننده نمی تواند كالای خود را با قیمت بالاتر از آنچه كه برای یك فروشگاه فاكتور می كند، عرضه نماید، به حضور واسطه گران نیز اشاره كرد و گفت: از آنجا كه در این طرح قیمت مشخصی برای پخش و خرده فروشی در نظر گرفته است، واسطه گرها مسیری برای سود پیدا نمی كنند.

وی تصریح‌كرد: بیشترین شكایت دریافت شده در در فاز اول و در بخش كالا مربوط به انواع نان، میوه و سبزی و در فاز دوم در بخش خدمات مربوط به نرخ تعمیر خودروهای سبك و رستوران‌ های غذاخوری بوده است.

وی با اعلام اینكه بیشترین شكایات بر اساس نوع تخلف مربوط به گران‌فروشی و تقلب است، گفت: تولید كننده موظف است آن قیمتی را كه برای واحد عمده فروشی و خرده فروشی در نظر می گیرد بر روی كالا درج كند و فروشندگان موظف هستند تا حداكثر 30 درصد بر روی كالا ها برای سود و هرینه های خود اضافه كنند و مشتری هم باید نرخ كارخانه را بداند و هم مقدار سودی كه فروشنده خواهد گرفت.

مجید ارغنده پور مدیر كل روابط عمومی و تشكل های مردم نهاد سازمان حمایت از مصرف كنندگان و تولید كنندگان در پایان خاطر نشان كرد: سامانه 124، پل ارتباطی بین مسئولین و مردم برای رسیدگی به شكایات آنان بصورت شبانه روزی و فوریت است. مردم میتوانند با شماره 124 تماس بگیرند و شكایت خود را از واحد صنفی متخلف گزارش دهند. هیچ ناظری بهتر از خود مردم برای نظارت بر اصناف نیست. آنها میتوانند در تمام ساعات شبانه روز و در تمام نقاط كشور از تخلفاتی مثل گرانفروشی، كم فروشی، درج نشدن قیمت روی كالاهای مصرفی گزارش دهند.

دسترسی سریع