حسن عباس زاده: سهم 25 درصدی پتروشیمی‌ها از صادرات غیرنفتی

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شركت ملی صنایع پتروشیمی گفت : پتروشیمی‌ها یك چهارم صادرات غیر نفتی پارسال را به خود اختصاص دادند.

1400/06/29
|
16:00

عباس زاده افزود: پارسال با توجه به اینكه قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی به علت افت قیمت نفت و شیوع كرونا با كاهش همراه شده بود، صادرات پتروشیمی سهمی 25 و دو دهم درصدی از صادرات غیر نفتی را داشت كه این رقم در سال 98 بیست و سه درصد بود.

عباس زاده مجموع درآمد كشور از صادرات غیرنفتی را 35 میلیارد دلار اعلام كرد و افزود: از این میزان 9 میلیارد دلار سهم محصولات پتروشیمی بود.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شركت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با توجه به افزایش قیمت محصولات پتروشیمی، پیش بینی می شود درآمد صادرات پتروشیمی امسال به 14 میلیارد دلار برسد. عملكرد 5 ماه گذشته نیز نشان می‌دهد رسیدن به درآمد 14 میلیارد دلاری در سال جاری امكان‌پذیر است.

عباس زاده تاكید كرد: باتوجه به روند افزایشی تولید محصولات پتروشیمی در سال‌های آینده، سهم پتروشیمی در صادرات غیرنفتی تا 10 درصد افزایش خواهد داشت.

براساس برنامه وزارت صمت افزایش صادرات غیرنفتی از 35 میلیارد دلار به 70 میلیارد دلار هدف‌گذاری شده كه لازمه آن اصلاح ساختار و مقررات صادراتی و افزایش سبد كالاهای دانش‌بنیان، پیشرفته و اشتغال‌زا در صادرات و نیز تقویت بازارچه‌های مرزی است.

دسترسی سریع