یحیی آل اسحاق: توافق ایران و عراق در خصوص پول‌های بلوكه شده

رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق گفت: توافقاتی درباره پول‌های بلوكه شده ایران در عراق صورت گرفته و تعامل در حال انجام است.

1400/06/23
|
19:00

آل اسحاق افزود: سفر نخست وزیر عراق به ایران با 7 وزیر، از اهمیت این سفر حكایت دارد ، مصطفی الكاظمی نخستین شخصیت سیاسی خارجی است كه در دولت جدید به ایران سفر می‌كند و حتماً در این باره خروجی های خوبی خواهیم داشت. رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق اضافه كرد: روابط ایران و عراق مبتنی بر استراتژی و بلندمدت است.

حجم مبادلات این دو كشور در گذشته بین 3 تا 7 میلیارد دلار بوده كه در آینده می‌تواند به 20 تا 30 میلیارد دلار نیز برسد.

پیش بینی می‌شود كه تعاملاتی در مورد پروژه‌های توسعه‌ای در این كشور انجام شود. رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق درباره پول‌های بلوكه شده ایران در عراق گفت: مبالغ بلوكه شده مربوط به بخش‌های نفتی و نیرو است و بخش خصوصی پول خود را از عراق دریافت كرده است.

آل اسحاق درباره بدهی عراق به پیمانكاران ایرانی كه طرح های فنی و مهندسی را در این كشور پیش می‌برند گفت: در مقاطعی به علت مشكلات مالی این كشور مشكلاتی در پرداخت به وجود آمده و پیمانكاران ما طلبكار هستند اما مشكل خاصی در این مورد وجود ندارد.

بازگشت پول بخش خصوصی با مانع خاصی مواجه نیست. عراقی‌ها بدهی را در این مورد قبول دارند اما كمی پشتیبانی دولت را نیاز دارد تا رایزنی‌های لازم انجام شود.

دسترسی سریع