عادل دریس: شكسته شدن ركورد حمل كالاهای اساسی از بندر امام

مدیركل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: ركورد حمل روزانه كالاهای اساسی از بندر امام خمینی (ره) به سایر نقاط كشور برای نخستین بار در سال جاری شكسته شد.

1400/05/04
|
12:02

به گزارش رادیو اقتصاد عادل دریس افزود: برای نخستین بار 57 هزار و 500 تن كالای اساسی در یك روز توسط شبكه ناوگان حمل و نقل جاده‌ای و ریلی از بندر امام خمینی (ره) به سایر نقاط كشور حمل شد كه این میزان خروجی كالا، بالاترین حجم خروجی كالا از بندر امام در سال جاری بوده است.

وی تعداد كامیون‌ها و واگن‌های حامل كالاهای وارداتی را كه كالاهای اساسی از بندر امام (ره) حمل كردند را 2 هزار و 423 دستگاه عنوان كرد.

مدیركل بنادر و دریانوردی خوزستان در ادامه افزود: این نخستین بار در سال جاری است كه میزان حمل كالاهای اساسی از بندر امام خمینی (ره) به سایر نقاط كشور، از میزان تخلیه بار از كشتی‌ها پیشی می‌گیرد.

دریس گفت: تشریفات قانونی برای خروج بیش از 2 میلیون تن كالای اساسی از بندر امام (ره) انجام شده است.

در یك ماه اخیر هیئت‌هایی از طرف رئیس جمهوری منتخب، سازمان بازرسی كشور، معاون وزیر كشور، استانداری خوزستان، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و اعضای كمیسیون كشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی برای بررسی راهكارهایی به منظور بررسی موضوع و سرعت بخشیدن به روند حمل كالای اساسی به بندر امام خمینی (ره) سفر كرده‌اند.

هم اكنون حدود 3.5 میلیون تن كالاهای اساسی شامل غلات و نهاده‌های دامی در بندر امام وجود دارد. به علت پر شدن انبارهای مسقف در بندر امام (ره) بخشی از كالاهای اساسی در محوطه‌های باز بندر دپو شده است.

حدود 85 درصد حجم كالاهای اساسی از طریق بندر امام خمینی (ره) وارد كشور می شود.

در 4 ماه نخست سال جاری میزان واردات كالاهای اساسی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 7 درصد افزایش یافته است.

دسترسی سریع