حبیب اسدالله نژاد: هیچ نظارتی وجود ندارد/ انحراف در شبكه توزیع گوشت مرغ

نائب رئیس كانون سراسری انجمن‌های صنفی مرغ گوشتی كشور قیمت‌های سرسام‌ آور بازار را ناشی از نبود ساز و كار مشخص در مسیر كشتارگاه تا عرضه دانست كه با انحراف شدید روبروست.

1400/05/03
|
09:43

به گزارش رادیو اقتصاد؛ حبیب اسدالله نژاد، نائب رئیس كانون سراسری انجمن‌های صنفی مرغ گوشتی كشور با اشاره به عرضه مرغ روزانه به بازار اظهار كرد: قیمت‌ها نباید بیش از آنچه امروز در بازار یافت می‌شود، افزوده شود چرا كه مرغداران ما با قیمت بالاتر از نرخ مصوب، قیمتی را در نظر نمی‌گیرند و هیچ نظارتی وجود ندارد و كنترل در شبكه توزیع گوشت مرغ رها شده است.

وی گفت: تولید كنندگان مرغ گوشتی به وظایف خود عمل می كنند و اگر تخلفی صورت بگیرد و در صورت احراز تخلف، سامانه به روی این دسته از مرغداران، برای جوجه ریزی‌های آتی بسته می‌شود.

اسدالله نژاد با بیان این مطلب افزود: مرغداران به تكالیف خود عمل می‌كنند و اگر اشكالی و ایرادی وجود داشته باشد نیز ناشی از این است كه ساز و كاری برای مسیر كشتارگاه تا عرضه تعریف نشده است و در این مسیر با انحراف شدید رو به رو هستیم.

وی افزود: پس از كشتار مرغ، شاهد نوعی رهاشدگی هستیم و كشتارگاه‌ها می‌توانند مرغ را به هر نرخی كه بخواهند عرضه كنند.

اسدالله نژاد تصریح كرد: وقتی مرغدار، محصول خود را به نرخ مصوب عرضه می‌كند، هیچ دلیلی وجود ندارد كه به دست مصرف كننده با قیمت‌های بسیار گران‌تر برسد.

وی این ظلم را در حق تولید كننده و هم مصرف كننده دانست و افزود: معتقدم یارانه باید به دست دهك های پایین دست برسد و با ارز دولتی اصلا موافق نیستم این دو گروه تولید كننده و مصرف كننده باید از منافع ارز 4200 تومانی بهره‌مند شوند، ولی متاسفانه این اتفاق نمی‌افتد.

اسدالله نژاد اضافه كرد: كاهش تولید جوجه یك روزه از دیگر عوامل بالا رفتن نرخ مرغ در باز است و دیگر استرس گرما كه اجازه نمی دهد مرغ به حد نصاب وزن اصلی اش برسد و تا 25 درصد كاهش تولید را به همراه خواهد داشت و دیگر اینكه سیاست های دستوری دولت باعث تورم می شود و آمار كف بازار نشان نمی‌دهد كه روزانه 7 هزار تن مرغ گم می‌شود.

حبیب اسداله نژاد نائب رئیس كانون سرتاسری انجمن‌های صنفی مرغ گوشتی كشور در پایان خاطرنشان كرد: چنین مسئله‌ای را محل چالش برای سامانه‌های آماری دانست و با توجه به ساز و كارهای موجود باید راستی آزمایی صورت گیرد تا مشخص شود آیا ارقام واقعی است یا خیر!

دسترسی سریع