صادق ضیائیان: كاهش 3 درصدی تنش آبی كشور در پی سیلاب‌های تابستانی

رییس مركز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: سیلاب‌های تابستانی میانگین بارش‌ها در كشور را بهبود بخشید و كاهش 42 بارندگی را به حدود 39 درصد رساند كه در رفع تنش آبی موثر است.

1400/05/02
|
16:01

به گزارش رادیو اقتصاد صادق ضیائیان درباره اینكه آیا سیلاب های تابستانی توانست باعث كاهش تنش های آبی شود، افزود: ایران كشور پهناوری است و بارش‌های موقتی در یك نقطه خاص به این معنا نیست كه آب می‌تواند در همه جای كشور باشد؛ با این حال بارش های سیلابی اخیر توانست میانگین بارش ها در كل كشور را بهبود بخشیده و جابجا كند.

وی ادامه داد: در اثر تاثیر سامانه موسمی در سیستان و بلوچستان كاهش 85 درصدی بارش ها در این منطقه به 63 درصد رسید و كمی شرایط بهبود یافت.

به گفته ضیاییان در كل كشور كاهش 42 درصدی بارش در سال آبی ثبت شده بود كه در پی بارندگی های اخیر به 39.3 درصد رسید و بارندگی ها التیامی بر وضع موجود بود.

ضیاییان با بیان اینكه امسال در 50 سال اخیر یكی از كم بارش ترین سال‌ها محسوب می شود، گفت: در هفته آینده نیز بارش ها در جنوب و جنوب شرق اتفاق خواهد افتاد اما به شدت هفته گذشته نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا سیلاب های تابستانی در مرداد و شهریور امسال نیز تكرار خواهد شد، گفت: وقوع سیل از چند ماه قبل، قابل پیش بینی نیست. بارش های سیلابی در پیش بینی های ماهانه و فصلی جایی ندارد و قابل پیش بینی نیست.

به گفته ضیاییان اگر امكان پیش بینی سیلاب از چندین ماه قبل وجود داشت در هیچ نقطه ای از جهان سیل نمی آمد و می توانسیم قبل از وقوع جلوی آن را بگیریم.

وی گفت: انتظار می رود برای جنوب شرق كشور طی دو ماه آینده بارش های موسمی خوبی را داشته باشیم. بر این اساس بارندگی های جدید در مرداد و شهریور برای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب كرمان و حتی فارس قابل پیش بینی است.

پیگیری پیامك مخاطب رادیو اقتصاد به شماره تماس 11**0911543
دسترسی سریع