جمالی نژاد: حذف تشریفات زائد شهرداری ها در تحقق شعار سال بسیار موثرند

معاون عمرانی وزیر کشور د رگفتگو با رادیو اقتصاد گفت: شهرداری ها هم در امر فرهنگسازی و تشویق شهروندان و هم در بحث شکل دادن به زیر ساخت ها و حذف تشریفات زائد می توانند در تحقق شعار «تولید؛ پشتیبانی و مانع زدایی» تاثیر به سزائی داشته باشند.

1400/01/12
|
12:26

مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزارت کشور در گفتگو با رادیو اقتصاد در پاسخ به اینکه آیا در سال 1400 شاهد تغییرات اساسی بر اساس برنامه ریزی و معماری شهری و فرهنگ تراز ایرانی و توسعه متوازنی خواهیم بود، گفت: سوال شما بهانه خوبی است که اشاره ای داشته باشم به اینکه چون انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها را پیش رو داریم، از مردم دعوت می کنم در انتخاب افراد دقت کنند. اعضای شورای اسلامی شهرها و روستاها تصمیم گیران و تصمیم سازان در حوزه مدیریت شهری هستند و تصمیمات آنها می تواند بسیار مهم باشد برای اینکه ما شهرهای پایدار، سبز، پاک و توسعه یافته داشته باشیم به همین دلیل اگر افراد متخصصی که با مفهوم شهر آشنا باشند، برنامه ریزی شهری و ماموریت های یک شهر را بدانند، برای شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب کنند، بسیار موثر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ما بیش از 37 هزار ده یاری و 1300 شهرداری در کشور داریم، بیان کرد: مدیریت شهری کاری بسیار تخصصی است و اگر شهرداری ها و دهیاری ها بدون برنامه و چشم اندازی کارشان را ادامه دهند، به وضعی که الان دچارش هستیم، مبتلا خواهیم شد. الان متاسفانه، تنها برخی کلان شهرها و شهرهای بزرگ مان برنامه های 5 ساله و بلندمدت دارند در صورتی که بهتر است همه شهرها برنامه ای مدون شده داشته باشند که در صورت تغییر اعضای شواری شهر و روستاها، با توجه به سلیقه نفرات جدید برنامه ها نغییر نکند. در واقع باید ریل گذاری صورت گیرد که تغییر نفرات همچون دو امدادی شود و زحمات دوستان قبلی دنبال و کار اساسی انجام شود.

جمالی نژاد در پاسخ به اینکه آیا در سال 1400 این امکان وجود دارد که به استاندارد کیفی در سازه های زیبا و در عین حال مستحکم و با طول عمر زیاد در شهرها برسیم، گفت: نامگذاری سال 1400 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «تولید؛ پشتیبانی و مانع زدایی» حاکی از اهمیت مولفه های حوزه اقتصادی به ویژه تولید به عنوان محور محرک اقتصادی کشور است. همانطور که مستحضر هستید شهرداری در راستای تحقق این شعار، بسیار می توانند موثر باشند؛ هم فرهنگسازی و تشویق کنند و به عنوان دستگاه های اجرایی که اقدامات عمرانی را در شهرها صورت می دهند، باید در زیرساخت ها دقت کافی داشته باشند. ما نیز به عنوان وزارت کشور و سازمان شهرداری و دهیاری ها باید یقیناً نظارت بیشتر و دقیق تری داشته باشیم.

وی ادامه داد: نظامات مختلفی داریم که نامگذاری امسال می تواند ما را در این عرصه کمک کند؛ نقش شهرداری ها در پشتیبانی و مانع زدایی از تولید در ماموریت های شهرسازی و خدمات شهری بسیار گسترده است و در این عرصه تشریفات زائد خیلی از فرآیندها را در حوزه شهرسازی پیچیده می کند. همچنین ماموریت های زیرساخت آنقدر متنوع است که شهرداری ها بیش از 340 ماموریت را انجام می دهند و یقیناً این نامگذاری می تواند برای ما انگیزه ای شود تا بالخص در این عرصه ورود جدی کنیم و تشریفات زائد کم شود.

معاون عمرانی وزارت کشور درباره اجرایی شدن و ماندگار شدن این موارد تا پایان دوره این دولت گفت: خوشبختانه سالهای گذشته نیز در این مساله ورود کرده ایم و چون این دغدغه اقتصادی در سالهای قبل نیز بود، این روند حاکم بود. بحث رسیدن به شهرهای هوشمند، از جمله مباحثی است که چندین سال است روی آن کار می کنیم و اتفاقا در بحث مقابله با کرونا وجود شهرهای هوشمند و الکترونیک موثر بوده است.

علیرغم مشکلاتی که کرونا برایمان داشته است، خوشبختانه شهرداری ها را به این سمت برده که خدمات خودشان را 100 درصد به سمت هوشمند شدن ببرند و این بسیار موثر خواهد بود.

دسترسی سریع