علیرضا تابش: احداث هزار واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله

رئیس بنیاد مسکن گفت: بر اساس ارزیابی گروه‌های اعزامی بنیاد مسکن به مناطق زلزله زده، تاکنون هزار واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله در شهر و روستا داریم که نیاز به احداث مجدد دارد.

1399/12/03
|
10:09

به گزارش رادیو اقتصاد علیرضا تابش با تاکید بر این که اگر گروه ‌های ارزیاب از برخی منازل در منطقه برای براورد خسارت، هنوز بازدید نکردند نگران نباشند افزود: همه نقاط و واحد‌ها در مناطق استان کهکیلویه وبویراحمد و استانهای مجاور مانند اصفهان بازدید و براورد خسارت می‌شود.

وی گفت: این هزار واحد امکان تعمیر و بازسازی ندارند، چون خسارت زیادی دیدند و دیگر برای سکونت امن نیست.

رئیس بنیاد مسکن گفت: از این تعداد واحد آسیب دیده 580 واحد در روستا‌های کهکیلویه وبویر احمد وبقیه در شهر سی سخت قرار دارد.

وی افزود: 2300 واحد هم به تعمیرات جزیی نیاز دارند و تا 30 درصد به آن‌ها آسیب وارد شده است همچنین 2300 واحد مسکونی از نظر وسایل زندگی هم خسارت دیده اند.

تابش گفت: در روستا‌های استان اصفهان و شهر سمیرم، به برخی واحد‌ها خسارت جزیی وارد شده بود که 217 واحد مسکونی نیاز به احداث و 355 واحد نیاز به تعمیر دارند همچنین به وسایل منزل 246 واحد مسکونی نیز خسارت وارد شده است.

وی تصریح کرد: طبق روال، بعد از براورد خسارت، آن را صورت جلسه و به ستاد مدیریت بحران وزارت کشور ارسال می‌کنیم و سپس به هیئت دولت ارسال می‌شود که این مراحل را انجام دادیم.

تابش افزود: برای احداث هر واحد مسکونی در شهر 100 میلیون تومان وام و 20 میلیون تومان نیز کمک بلاعوض و در روستا‌ها نیز 80 میلیون تومان وام و 15 میلیون کمک بلاعوض پرداخت می‌کنیم.

وی گفت: برای تعمیرات در شهر و روستا 30 میلیون وام و 15 میلیون کمک بلا عوض پرداخت خواهیم کرد. همچنین برای وسایل آسیب دیده منزل در قالب وام معیشتی, 30 میلیون وام و 15 میلیون کمک بلا عوض پرداخت می‌کنیم که همه وام ها 4 درصد و به صورت قرض الحسنه است.

رئیس بنیاد مسکن افزود: علاوه بر این، آواربرداری، پروانه ساخت و نظارت رایگان است و سیمان مورد نیاز برای ساخت را، بنیاد مستضعفان رایگان در اختیار مردم آسیب دیده قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: کمک‌های جانبی نیز به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی تعلق می‌گیرد که معمولا در حوادث 20 میلیون تومان به صورت بلا عوض برای مسکن پرداخت می‌شود.

تابش ادامه داد: ممکن است یک واحد هم برای احداث، هم برای معیشتی (وسایل منزل) کمک دریافت کنند که منعی برای آن وجود ندارد.

وی تصریح کرد: به هیئت دولت، پیشنهاد دادیم 281 میلیارد تومان تسهیلات بانکی و 147 میلیارد تومان کمک بلا عوض و در کل 428 میلیارد تومان برای کمک به زلزله زده گان سی سخت در نظر گرفته شود که حتما فردا در هیئت دولت مثل گذشته مصوب خواهد شد.

تابش تاکید کرد: منتظر ابلاغ و دریافت پول نمی‌مانیم، واحد‌های که ارزیابی شدند مالکان آن‌ها می‌توانند از امروز با مراجعه به ستاد بنیاد مسکن در سی سخت، پرونده خود را تکمیل و اسناد و مدارک خود را تحویل دهند تا نخستین قسط بلاعو ض را چه تعمیری و چه احداثی، دریافت کنند.

رئیس بنیاد مسکن گفت: اگر مالک مسکونی آسیب دیده خود، پیمانکار و سازنده داشت می‌تواند واحد مسکونی خود را بسازد، در غیر این صورت ما می‌سازیم.

رئیس بنیاد مسکن افزود: در صورتی که اعتبارات، تامین شود تلاش می‌کنیم در طول 5 تا 6 ماه، بازسازی را در استان کهگیلویه وبویراحمد جمع کنیم و واحد‌های مسکونی را به بهره برداری برسانیم.

وی ادامه داد:کمک بلاعوض را به همه آسیب دیدگان، یکسان پرداخت می‌کنیم حتی به کسانی که قبلا بنیه مالی خوبی داشتند و یا قبلا از بانک‌ها وام گرفتند,، اما کمک‌های جانبی را به افرادی که تحت پوشش نهاد‌های حمایت هستند و یا توانایی مالی ندارند، پرداخت می‌کنیم.

پیگیری پیامک مخاطب رادیو اقتصاد به شماره تماس 38**0911567
دسترسی سریع