صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

اقتصاد نذر ابعادی دارد که اگر مردم از آن آگاهی داشته باشند حضورشان در ایام محرم رنگ و بوی دیگری پیدا خواهد کرد .

چندی است برخی از افراد مسائل و محدویت های اقتصادی را دستاویز قرار داده و این خطشه را مطرح میکنند که منابع مالی که صرف ایام محرم می شود را باید صرف ساخت بیمارستان ، مدارس ،کمک به نیازمندان و یا صرف ساخت و ساز تخریب های حاصل از سیل و زلزله کرد و یا تفکری دیگری در رواج است که نتایج این نذری ها اسراف و توزیع ناعادلانه غذا بین مردم است .

طبق بررسی های بعمل آمده می توان گفت این نظریه ها نه تنها علمی و صیحیح نیست بلکه در نطقه عکس واقعیات قرار دارد . با توجه به آمار اعلام شده در ایران روزانه به غیر از وعده صبحانه، حدود 160 تا 170 میلیون وعده غذایی تهیه می شود که با نگاهی در سطح کلان مشخص می شود که حجم بسیار زیادی مواد غذایی در روز مصرف می شود . اگر این میزان مواد غذایی را با خرید کلی محرم مقایسه کنیم به 2 نکته مهم دست خواهیم یافت . اول اینکه با تهیه مواد غذایی عمده حجم واسطه گری ودلال بازی در هنگام خرید کاهش می یابد و دوم اینکه زمان و روند تهیه غذا در سطح وسیع تقلیل یافته و در منابع انرژی مثل آب و گاز و غیره نیز صرفه جویی می شود و این خط بطلانی است بر تفکر عده ای است که سفره های نذری محرم را حیف و میل و اسراف می دانند .

در چند سال گذشته وضعیت معیشت بسیاری از خانوار تغییر کرده و روند تهیه غذا برای آنان با دشواری صورت می گیرد که این نذری ها می تواند فرصت مناسبی برای اطعام این افراد باشد.

از سویی دیگر با برپایی و زنده داشت فرهنگ عاشورایی، و با یاد آوری ایثار و بذل جان سرور آزادگان جهان درراه اسلام، فرهنگ انفاق در جامعه و نزد افراد شکل خواهد گرفت که با تبعیت از سرور شهیدان، دارایی های ناچیز خود را برای کمک به هم نوع خود بکار برند و این همدلی و یاری نه تنها در مراسم عاشورا و اهد ای نذری بلکه در تمام ایام سال و زمان های نیاز به هم نوع خواهد بود .

یکی از دستاوردهای رادیو اقتصاد در راستای وظیفه رسانه ای خود برای زنده نگهداشت فرهنگ عاشورایی و اشاعه فرهنگ نذری، برنامه چای نذری ویژه محرم است که با بهره مندی از تحلیل های کارشناسان اقتصادی برای اولین باربرکات توزیع و درآمد و مصرف نذری و نقش این فرهنگ معنوی در چرخه رونق تولید، صرفه جویی اقتصادی در سطح کلان جامعه و نیز مدیریت توزیع را اطلاع رسانی می کند .

مرتبط با این برنامه

  • سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز قدس

  • مشاوره کسب و کار رایگان به مردم در رادیو اقتصاد

  • پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال 1399

  • جایگاه پدری حضرت علی (ع)

  • آخرین نرخ طلا و ارز در 10 اسفند

  • سود سهام عدالت اوایل اسفند واریز می‌شود

  • تعامل تعاونی‌ها با دولت در پیشرفت اجرای طرح‌های کشاورزی

  • پرداخت وام اجاره مسکن

  • بانک مرکزی از فعالان بخش خصوصی و تعاونی حمایت می‌کند

  • استاندارد عسل باید اجباری شود