از ساعت به مدت

رادیو اقتصاد

اسلايدر بنر

سیداحسان خاندوزی سرمایه گذاری های دیجیتال باید شفاف و مشاهده پذیر شود

خاندوزی در خصوص سیاست گذاری حوزه رمز ارزها گفت: راهبرد اصلی دولت در حوزه سرمایه گذاری دیجیتال بر دو اصل شفافیت و مشاهده پذیری استوار است.

1402/11/24
|
13:12
|

وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگو با رادیو اقتصاد گفت: دولت در حوزه ارز دیجیتال تلاش دارد قواعدی را حاكم كند تا از حقوق مردم حفاظت شده و از برخی كلاه برداری‌ها كه بدلیل عدم شفافیت اتفاق می افتد، جلوگیری گردد. در سایر كشورها نیز دولت ها از ابزارهایی برای ایجاد شفافیت و مشاهده پذیری این حوزه استفاده كرده اند.

وی ادامه داد: حسب قانون بانك مركزی وظیفه مدیریت این بخش به بانك مركزی سپرده شده و این نهاد در حال بررسی الزامات سیاست گذاری در این حوزه است.

سیداحسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت امروز سه شنبه 24 بهمن ماه در نشست خبری تاكید كرد: تورم نقطه به نقطه بخش مسكن از 57.5 درصد در سال گذشته به 46.5 درصد در سال 1402 كاهش پیدا كرده است.

وی افزود: تورم نقطه به نقطه بخش مسكن در پایان دی ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 واحد درصد كاهش داشته است.

وی افزود: همچنین تورم ماهانه مسكن در 10 ماهه امسال، 5 ماه منفی و در سایر ماه‌ها نیز در سطوح بسیار كمتر از ادوار گذشته خود بوده است.

خروج صدور مجوزهای صیادی از انحصار

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: با همكاری بسیار خوب استانداری هرمزگان مجوزهای صیادی به شكل كاملا شفاف بدون مراجعه حضوری و كاغذبازی در اختیار صیادان قرار گرفت.

وی اضافه كرد: این مجوز فقط برای ساحل نشینان است.

بازگشت صنایع بزرگ به مدار رشد تولید

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان تازه ترین اطلاعات مرتبط با بخش حقیقی اقتصاد گفت: بر اساس گزارش تازه نهادهای پژوهشی از وضعیت تولید شركت‌های بزرگ صنعتی در دی ماه، پس از چند ماه فراز و فرود شاهد رشد تولید بودیم.

وی ادامه داد: شاخص تولید این شركت‌ها در دی ماه 1.9 درصد رشد داشته و از 15 رشته فعالیت صنعتی، 9 رشته رشد مثبت ثبت كردند.

خاندوزی تاكید كرد: مهم‌ترین رشته صنعتی با رشد مثبت در این ماه صنایع شیمیایی‌ها و فلزات اساسی بودند كه 6 و 9 درصد رشد كردند.

وی افزود: علت مهم این رشد در فصل سرد سال، كاهش تاثیر پذیری صنایع از قطعی گاز و بهبود در این حوزه است.

نرخ رشد نقدینگی به پایین ترین نرخ 4 سال گذشته رسید

خاندوزی با اشاره به نرخ رشد كلان‌های پولی در دی ماه سال جاری گفت: خوشبختانه در دی ماه امسال نرخ رشد نقدینگی به 25.2 درصد رسید كه كمترین مقدار از ابتدای تابستان 98 تاكنون است. در دی ماه رشد پایه پولی نیز به 31.7 درصد رسید كه این نرخ نیز كمترین مقدار در 17 ماه گذشته است.

وی ادامه داد: فراموش نكنیم كه نرخ رشد كلان‌های پولی از جمله نقدینگی در پایان دولت قبل به بالای 40 درصد رسیده بود كه ناشی از سیاست‌های پولی و مالی مشوش گذشته بود.

سخنگوی اقتصادی دولت تاكید كرد: الحمدلله دولت سیزدهم توانست این لنگر مهم تورمی را با هدف‌گذاری درست به سطوح میانگین چند دهه اخیر خود باز گرداند.

سرمایه گذاری های دیجیتال باید شفاف و مشاهده پذیر شود

خاندوزی در ‌پاسخ به سوالی درباره سیاست گذاری حوزه رمز ارزها گفت: راهبرد اصلی دولت در حوزه سرمایه گذاری دیجیتال بر دو اصل شفافیت و مشاهده پذیری استوار است. دولت تلاش دارد قواعدی را حاكم كند تا از حقوق مردم حفاظت شده و از برخی كلاه برداری‌ها كه بدلیل عدم شفافیت اتفاق می افتد، جلوگیری گردد. در سایر كشورها نیز دولت ها از ابزارهایی برای ایجاد شفافیت و مشاهده پذیری این حوزه استفاده كرده اند.

وی ادامه داد: حسب قانون بانك مركزی وظیفه مدیریت این بخش به بانك مركزی سپرده شده و این نهاد در حال بررسی الزامات سیاست گذاری در این حوزه است.

تغییر ساعت كار ادارات معادل تولید سه نیروگاه، صرفه جویی در برق ایجاد كرد

سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه نشست خبرى اظهار داشت: براساس مصوبه مجلس، دولت این اختیار را دارد كه ساعت كاری كاركنان خود را به شیوه‌ای تنظیم كند تا ناترازی حوزه برق كاهش پیدا كند.

وی افزود: طبق گزارش وزارت نیرو، تغییرات ساعت كار در تابستان سال 1402 منجر به صرفه جویی 850 مگاواتی در مصرف برق شد كه معادل ظرفیت تولید برق 3 نیروگاه بزرگ است. در خصوص سال آینده نیز دولت در صورت نیاز بر اساس همین اختیار درباره تغییر ساعت كار ادارات تصمیم خواهد گرفت.

سهم قیمت نان در سبد هزینه خانوار به 2 درصد كاهش یافت

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون افزایش غیرقانونی قیمت نان گفت: سیاست دولت این است كه سهم هزینه نان در سبد معیشت خانوار كشور همچنان پایین بماند. این سهم در شروع به كار دولت حدود 2.5 درصد بود كه اكنون به زیر 2 درصد كاهش پیدا كرده است.

وی ادامه داد: در خصوص افزایش قیمت نان در سال جاری برخی استان‌ها درخواست خود را به كارگروههای آرد و نان استان و‌كشور ارائه كردند و بررسی و تصویب شد؛ اما خارج از این مصوبات هرگونه افزایش قیمتی تخلف است و بازرسی اصناف و سازمان تعزیرات باید با این تخلفات برخورد كنند.

دسترسی سریع
اسلایدر بنر