از ساعت به مدت

رادیو اقتصاد

اسلايدر بنر

سید احسان خاندوزی برنامه های دولت در برابر تحریم های آمریكا اقتصاد را مقاوم كرد

با اشاره به مجموع اقدامات دولت برای مقاوم كردن اقتصاد تصریح كرد: ارتباط با همسایگان و شركای راهبردی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی به میزان 8 میلیارد دلار و مقاوم كردن بودجه با تكیه بر درآمدهای پایدار در این راستا انجام شد.

1402/08/14
|
12:52
|

«سید احسان خاندوزی» در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد با آرزوی گشایش برای برای مردم مقاوم فلسطین و مردم مظلوم غزه درباره رویكرد دولت در مقاوم كردن اقتصاد در برابر تحریم های آمریكا اظهار كرد: برای سیاستگذاران كشور در مبارزه با استكبار و آمریكا مهم این است كه بتواند اقتصاد ایران را در مقابل هرگونه فشار خارجی مقاوم كنند و اینكه با وجود فشارهای خارجی مسیر خود را ادامه داده نه تنها بقای اقتصادی بلكه بتواند رشد و توسعه را هم همراه خود داشته باشد به این معناست كه تمام تیرها به سنگ خورده است.

وی افزود: ما برای اینكه این اتفاق بیفتد ذیل رهنمودهای رئیس جمهور در حوزه اقتصادی دولت تلاش كردیم چند مسیر را در دو سال گذشته جدی تر از قبل در دستور كار قرار دهیم؛ اول مسئله ارتباطات بین الملل و منزوی نشدن و محصور نشدن تجارت خارجی ما اعم از نفتی و غیره نفتی است.

خاندوزی گفت: توانستیم با همین سیاست همسایگی و ارتباط با شركای راهبردی كه علاقمند به كار اقتصادی جدی با جمهوری اسلامی هستند هم صادرات نفتی و هم صادرات غیرنفتی را به اعدادی برسانیم كه در تمام سال‌های پیش از آن محقق نشده بود.

وزیر اقتصاد اظهار كرد: محور دوم سرمایه‌گذاری است كه پایدارتر از تجارت و صادرات و واردات است؛ بنابراین اگر بتوانیم پیوند برقرار كنیم مانند كسی كه در كشور ما آمده و نهالی را كاشته تا سال‌های سال نسبت به سرمایه‌گذاری خود حساس است و از آن مراقبت می‌كند بنابراین تا سال‌ها به این تعامل اقتصادی نیاز دارد.

خاندوزی یادآور شد: در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی كشور، در طول دو سال گذشته بیش از هشت میلیارد دلار جذب قطعی سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌ایم این رقم در حد تفاهم‌نامه و امضا نبوده بلكه منجر به سرمایه‌گذاری واقعی و شروع عملیات در كشورمان شده است كه بیش از 5 سال گذشته است.

وی تاكید كرد: محور سوم، بودجه مقاوم است كه دولت در تامین كسری‌های خود با یك عطسه اروپا و آمریكا دچار سرماخوردگی نشود و بتواند درآمدهای پایدار داخلی داشته باشد و با اقداماتی كه در زمینه كاهش كسری بودجه رخ داده و همچنین تحقق درآمدهای مالیاتی، فرارهای شناسایی، فرارهای مالیاتی و مولدسازی دارایی‌های دولت تلاش شده تا بودجه مقاوم محقق شود.وی درباره مولدسازی دارایی های دولت گفت: دولت دارایی‌های راكد دارد كه ثروت دولت است اما همزمان پیمانكاران ما طلبكار دولت بودند و دولت نمی‌توانست بدهی‌های آنها را پرداخت كند.

وزیر اقتصاد تصریح كرد: این موارد موجب مقاوم شدن بودجه دولت در مقابل سیاست‌های شیطنت آمیز دشمنان شد و امیدواریم بتوانیم این اجزا را قدرتمندتر از گذشته تا پایان دولت به شرایطی برسیم كه با كمك و نظارت مردم و اتكا به حضور و نقش آفرینی بخش خصوصی به نقطه‌ای برسیم كه نقطه آسیب ناپذیری اقتصاد ایران باشد.

وی درباره چشم انداز این برنامه‌ها تاكید كرد: مشروط بر اینكه بتوانیم همه ظرفیت‌های مردم را پای كار مسائل اقتصادی كشور بیاوریم، این اقدامات نتیجه بخش خواهد شد. تحقق این روند همت مسئولین و همچنین خدمتگزاران ملت را می‌طلبد.

خاندوزی در پایان تاكیدكرد: هر ملتی كه با تمام ظرفیت پای كار بیاید می‌تواند به هر مشكل و مانع بیرونی غلبه خواهد كرد و این یك قاعده است اگر هم ما در سال‌هایی آسیب‌پذیر بودیم به جهت این بود كه اجازه نمی‌دادیم بسیاری از ظرفیت‌های داخلی خودمان فعال شود و به تعبیر فعالان اقتصادی می‌گفتن تحریم‌های داخلی بیشتر آنها را اذیت می‌كرد.

وی از مصادیق این تغییر رویكرد را تسهیل صدور مجوزهای كسب و كار برشمرد و افزود: در صدور مجوزهای كسب و كار جامعه ما ظرفیت‌ها را دارد، انسان‌های صاحب سرمایه خوش فكر و جوانان فعال و مبتكر وجود دارند اما در داخل موانعی وجود داشت كه با دستور رئیس جمهور می‌خواهیم این ظرفیت‌ها را آزاد كنیم و پای اقتصاد مقاوم بیاوریم و شكی نیست كه توفیق در این مسیر موجب موفقیت در مواجهه بین المللی خواهد شد.

دسترسی سریع
اسلایدر بنر