از ساعت به مدت

رادیو اقتصاد

اسلايدر بنر

سید احسان خاندوزی كاهش نرخ تورم به معنای كاهش قیمت نیست

وزیر اقتصاد گفت:یكی از تخلفاتی كه در ایام گذشته صورت گرفته و می‌گیرد، اختلاف فاحش بین قیمت مصوب نان و نرخ فروش در سكوهای اینترنتی است. برای رفع این دغدغه پیش‌نویس آیین‌نامه ضوابط فروش نان آماده شده و منتظر تصویب آن در ستاد تنطیم بازار هستیم

1402/08/02
|
13:07
|

سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری امروز با خبرنگاران طی سخنانی ضمن تبریك میلاد امام حسن عسكری(ع) و آرزوی نصرت و پیروزی مردم فلسطین در برابر جنایات رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: در روزهای اخیر آمار بازار كار منتشر شد؛ یكی از ویژگی‌های رشد اقتصادی دولت سیزدهم در دو سال اخیر این است كه افزایش تولید و رشد اقتصادی كشور دقیقا همگام با افزایش اشتغال است. اقتصاد ایران در برخی سال‌ها با پدیده رشد همراه با بیكاری و یا بدون اشتغال همراه بود.

وی افزود: از تابستان گذشته تا تابستان امسال بیش از 907 هزار نفر بر جمعیت حوزه كار افزوده شده و نرخ بیكاری در تابستان امسال به 7.9 درصد كاهش یافته است. سیاست‌های اقتصادی ثمرات خود را در بازار كار كشور نشان می‌دهد.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان كرد: تورم در بخش مسكن یكی از دغدغه‌های جدی مردم است و سهم هزینه‌های مسكن در بودجه خانوار قابل توجهی است و فشار سنگینی بر خانواده‌ها وارد می‌كند و از تاكیدات ویژه رییس‌جمهور توجه به این مهم است. تحلیل آمارهای تورم مسكن حاكی است كه از ابتدای امسال تورم در بازار دارایی‌های مختلف از جمله مسكن كاهنده بوده و با كاهش نرخ تورم مواجه بودیم؛ این به معنای كاهش قیمت‌ها نیست و بلكه شتاب رشد قیمت‌ها كمتر شده است. میانگین قیمت مسكن در شهر تهران در تابستان 5 درصد كاهش داشته و تورم ماهانه در تیرماه 2.8 درصد، در مردادماه 0.7 و در شهریور 1.7 درصد بوده است.

خاندوزی عنوان كرد: روند قیمتی در بازار مسكن كه از اولویت‌های دولت محسوب می‌شود وارد سیكل كاهشی شده و تورم سال گذشته منتهی به شهریور امسال به 83.9 درصد رسیده است. شهریورماه بیش از 3 هزار فقره معاملات رسمی در سامانه‌های وجود دارد و نسبت به مردادماه كاهش دارد؛ بر اساس تحلیل‌ها، بسیاری از خریداران در انتظار قیمت‌های پایین هستند.

وی اضافه كرد: بخشی از پیشران‌های افزایش قیمت همواره سوداگری در این بازار بوده است؛ تدابیری برای تنظیم این سوداگری‌ها در نظر گرفته شده بود و بخشی دفاتر املاك كه بر افزایش قیمت دامن می‌زدند تعطیل شدند و برای استفاده از ظرفیت قانون مالیات بر خانه‌های خالی و همچنین همكاری دولت و مجلس برای تصویب قانون مالیات بر سوداگری اقدام انجام گرفته است. دولت مایل است كه مجلس بلافاصله بعد از برنامه هفتم مصوبات جلوگیری از سوداگری را به سرانجام برسانند.

سخنگوی اقتصادی دولت در ادامه گفت: سال‌ها بسیاری از خانواده‌ها منتظر بودند و مسأله سهام عدالت متوفیان بلاتكلیف مانده بود؛ از روزهای آینده و با تمركز اولویت بر روش‌هاش غیرحضوری نماینده وراث می‌توانند به سامانه مراجعه كرده و انتقال سهام عدالت حدود 3.5 میلیون نفر برای خانواده‌های آنان حل و فصل خواهد شد.

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره انحلال سه موسسه مالی و اعتباری گفت: یكی از برنامه‌های اصلاح ساختار امسال كه در بسته مهار تورم مورد تاكید بوده، تعیین تكلیف موسسات ناتراز غیرقابل اصلاح بوده است. بانك مركزی اقدامات لازم را انجام داده و به زودی خود بانك مركزی نتایج را اعلام خواهد كرد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص بدهی‌های دولت‌ها در آوار گذشته به صندوق توسعه ملی و تدبیر این دولت برای تسویه این بدهی‌ها خاطر نشان كرد: دو محور درباره بازپرداخت بدهی های دولت مد نظر قرار دارد؛ در ماده سه لایحه برنامه هفتم آمده كه وزارت نفت برای اكتشاف، توسعه، فروش و صادرات نفت و گاز با اولویت میادین مشترك با صندوق توسعه ملی وارد قرارداد می‌شود و بخشی از بدهی‌های صندوق از این طریق تسویه می‌شود. نكته دوم نیز ماده 14 لایحه برنامه هفتم توسعه است؛ برای اینكه هر دو پیشنهاد هنوز در كمیسیون تلفیق برنامه و صحن مجلس تعیین تكلیف نشده‌اند، منتظریم آخرین مصوبه را دریافت كنیم. در مجلس نیز طرحی در مجلس مصوب شد كه به پرداخت بدهی‌های دولت به صندوق توسعه ملی پرداخته شده است. امیدواریم با این سه مسیر برای تسویه این بدهی‌ها گام برداریم.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص انتشار صورت‌های مالی شركتهای دولتی بیان كرد: بیش از 1120 صورت مالی شركت‌ها در این دولت به‌صورت عمومی منتشر شده و 1000 صورت مالی دیگر هم آماده است و مقدمات فنی نیاز داشت كه امیدواریم در ماه جاری منتشر شود.

خاندوزی درباره اقدامات دولت برای رفع فقر مطلق اظهار داشت: ثمره تدابیر دولت در قالب تعداد زیادی از ابلاغیه‌ها و برنامه‌های دولت شاهد هستیم؛ از جمله طرح كالا‌برگ الكترونیكی كه هفت دهك اول كشور امكان استفاده دارند و هم‌چنین افزایش 10 برابری یارانه‌ها به حدود 400 هزار تومان، بیمه سلامت، آب و برق رایگان برای مددجویان كمیته امداد و موارد دیگر از این موارد بوده است. توانستیم در این دوسال از عدد 0.40 ضریب جینی به 0.38 برسیم و این مسیر نشان می‌دهد واگرایی‌هایی كه پیش از این وجود داشت و موجب شكاف غیرعادلانه در كشور می‌شد، وجود ندارد و مسیر تغییر كرده است.

سخنگوی اقتصادی دولت درخصوص ساماندهی فروش نان در سكوهای برخط عنوان كرد: یكی از تخلفاتی كه در ایام گذشته صورت گرفته و می‌گیرد، اختلاف فاحش بین قیمت مصوب نان و نرخ فروش در سكوهای اینترنتی است. برای رفع این دغدغه پیش‌نویس آیین‌نامه ضوابط فروش نان آماده شده و منتظر تصویب آن در ستاد تنطیم بازار هستیم.

خاندوزی گفت: بعد از قطعی شدن این مصوبه درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد. در چارچوب پیش‌نویس آمده كه باید قیمت مصوب نان در سكوهای فروش اظهار و درج شده و سایر هزینه‌های دیگر سكوها از جمله هزینه حمل، بسته‌بندی و منفعت آنان باید به‌صورت ارقام جداگانه مشخص باشد. امیدواریم بزودی به تصویب برسد و درباره آن اطلاع‌رسانی خواهیم كرد.

خاندوزی درباره تقدیم بودجه 1403 به مجلس، گفت: دولت آمادگی داشته كلیات لایحه بودجه سال آینده را به شیوه جدید ارسال كند اما با مذاكرات با رییس مجلس، چون انتظار می‌رفت برنامه هفتم توسعه در سال آینده مد نظر بودجه باشد و بودجه را به توجه به آن تنظیم كنیم، بنا شد برنامه هفتم در مجلس به سرانجام برسد و امیدواریم لایحه تا پایان آبان‌ماه به مجلس برود.

دسترسی سریع
اسلایدر بنر