سید احسان خاندوزی 550هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل را تسویه كردیم

سخنگوی اقتصادی دولت درباره بازپرداخت بدهی های دولت سابق گفت: با همت دولت سیزدهم در مجموع بیش از 550 هزار میلیارد تومان بدهی دولت را قبل تسویه كردیم.

1402/06/21
|
12:54
|

سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: اگر منظورتان بازپرداخت اوراق استقراضی دولت قبل است باید بگویم حدود 290 هزار میلیارد تومان مجموع استقراض های دولت قبل است كه توسط دولت سیزدهم بازپرداخت شد.

وی افزود: همچنین 53 هزار میلیارد تومان در نخستین سال دولت سیزدهم از سوی دولت قبل از بانك مركزی استقراض شده بود كه تمام آن در همان ابتدای دولت تسویه شد.

سخنگوی اقتصادی دولت با تاكید بر اینكه در مجموع بیش از 550 هزار میلیارد تومان بدهی های دولت قبل به همت دولت سیزدهم تسویه شد، اضافه كرد: حدود 230 هزار میلیارد تومان از این مبلغ بدهی هایی است كه پیش از این در حوزه تامین اجتماعی و شركت های ذیل وزارت نیرو از طریق تهاتر با سازمان مالیاتی یا انتشار اوراق توسط دولت سیزدهم بازپرداخت شده است.

خاندوزی اظهار داشت: امسال نرخ رشد چهارصدی درصد و بالاتر محقق شد، گفت: از آنجا كه یكی از مهم‌ترین ابزارهایی كه دولت در آن موثر است تزریق بودجه به پروژه‌های عمرانی به عنوان عامل رشد اقتصادی است، دولت تلاش دارد این مسیر را ادامه دهد.

وی در خصوص كنترل تورم با تاكید بر اینكه كمیت و كیفیت نقدینگی در كنترل تورم موثر است، اضافه كرد: اكنون نرخ رشد نقدینگی 12 ماهه به كمتر از 27 رسیده است كه امید بخش تحقق هدف گذاری 25 درصدی نرخ رشد نقدینگی خواهد بود.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه برخی اظهارنگرانی‌ها نسبت به چاپ پول جای تعجب ندارد، تصریح كرد: همچنین كنترل ترازنامه بانك ها در دستور كار است و هیچ زمانی در تاریخ كنترل رشد نقدینگی مانند دولت سیزدهم چنین كنترلی وجود نداشته و عملكرد دولت در این خصوص مشهود است.

وی با اشاره به انتقال ظرفیت سازی به پیمانكاران جهت تكمیل سریع‌ترین پروژه‌های عمرانی افزود: در كنار اشتغال، رشد سرمایه‌گذاری سرمایه ثابت هم افزایش می‌یابد.

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: در سال 1399 دولت 77 هزار میلیارد تومان برای بخش عمرانی اختصاص داد كه این رقم در سال 1401 با رشد 95 درصدی مواجه شد و در سال 1402 نیز رقم بودجه عمرانی 375 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است كه اگر كامل اختصاص یابد رشد 72 درصدی رقم می‌خورد.

خاندوزی تصریح كرد: یكی از نكاتی كه در سال 1402 اهرمی برای بخش عمرانی است، استفاده از ظرفیت مولد سازی دارایی دولت برای انتقال با پیمانكارانی است كه طرف قراردادهای دولت هستند تا از ظرفیت مولد سازی بهره ببرند و پروژه های راهبردی را به پایان برسانند.

وی یادآورشد: محور دوم‌ مسیر بودجه عمرانی است تا در كنار اشتغال رشد سرمایه گذاری كشور وضعیت بهتری پیدا كند.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره آخرین جزئیات اجرایی ماده 24 قانون بهبود فضای كسب و كار گفت: این از نقاطی است كه دولت كاملا هم راستا با مصوبه مجلس اصرار دارد كه به سرعت این قانون را اجرایی كند زیرا منفعت آن بیشتر متوجه فعالان اقتصادی و تولیدكنندگان است.

خاندوزی بیان كرد: با این قانون حدود 50 مقرره و مجوز و مصوبه ای كه توسط دستگاه های سیاست گذار اقتصادی وضع خواهد شد، سامان مند و قاعده مند خواهد شد و دستگاه ها مكلفند در ایام‌ مشخص پیش از رسیدن موعد تصمیم گیری مصوبه خود را به اطلاع فعالان اقتصادی برسانند.

وی خاطرنشان كرد: طی سه ماه گذشته جلسات متعدد برگزار شد تا تمام دستگاه ها به قاعده مندی مجوزها و مقرره های خود پایبند باشند و امید است این‌ مصوبه مهرماه در هیات دولت بررسی و ابلاغ شود تا به سمت پیش بینی پذیری بخش اقتصاد برای تولیدكنندگان نزدیك شویم.

سخنگوی اقتصادی دولت با تاكید بر اینكه آیین نامه های واردات خودروی كاركرده و نیز اسقاط خودرو باید با یكدیگر هماهنگ سازی شود، گفت: موضوع تأمین ارز هم باید پیگیری شود و ظرف یك ماه آینده آیین نامه واردات خودروی كاركرده به صحن دولت می آید.

خاندوزی در خصوص عدم پرداخت تسهیلات خرد با یك ضامن از سوی برخی بانك ها نیز اظهار داشت: برای سطح خرد تسهیلات نیاز به بیش از یك ضامن نیست كه در این رابطه با بانك های متخلف برخورد شده است.

وی ادامه داد: شبكه بانكی باید به این دستورالعمل توجه كند و هیچ بهانه ای برای عدم پرداخت وام به بازنشستگان و مستمری بگیران قابل پذیرش نیست و از این دستورالعمل بانك مركزی عقب نشینی صورت نگرفته است.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره خرید تضمینی گندم هم توضیح داد: در این چند سالی كه دولت بدون واردات امكان تامین گندم را نداشت كشاورزان كاری كردند كه برای سال جاری كمترین نیاز به واردات باشد.

خاندوزی خاطرنشان كرد: رقم خرید تضمینی به 15 هزار تومان افزایش یافت تا زحمات كشاورزان جبران شود و میزان خرید تضمینی هم از 8 میلیون تن به بیش از 10 میلیون تن رسیده است و 10 میلیون و 309 هزار تن گندم به ارزش 154 هزار و 736 میلیارد تومان خریداری و مبلغ 109 هزار و 690 میلیارد تومان از این میزان كه معادل 71 درصد آن می شود به كشاورزان بازپرداخت شده است.

وی اضافه كرد: با تأكید معاون اول رییس‌جمهور برای تامین بودجه و نیز دستور به بانك ها پرداخت تسهیلات به دولت جهت تأمین مابقی مبلغ تا پایان مهر ماه اجرایی می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره نرخ مورد نظر شورای قیمت گذاری محصولات كشاورزی نیز گفت: در جلسه این هفته مصوبه نهایی شورا برای سال زراعی 1402 - 1403 نهایی
می شود.

خاندوزی در خصوص ناترازی بانك ها و سودآور نبودن آنها گفت: برخی بانك ها زیان انباشته بسیار بالایی به دلیل سوءمدیریت گذشته داشتند كه امید است امسال به سودآوری برسند.

وی با اشاره به اینكه سایر بانك توانسته اند از این مرحله عبور كنند، افزود: دستور رییس جمهور این است كه هر قدر اصلاحات سخت باشد و هر قدر ملامت گران دولت را به تاخیر دعوت كنند، اصلاحات ساختاری اقتصاد كشور به تاخیر نیفتد و مشكل ناترازی بانك ها به سرعت حل شود.

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: امروز 50 درصد صادرات ما به بریكس و 53 درصد واردات ما از این كشورهاست و كشورهای عضو این پیمان با علم به تحریم ایران، ما را پذیرفته اند بنابراین نه تنها نگرانی از تحریم ها برای تعاملات با بریكس و شانگهای نداریم بلكه این اقدامات پیام مهمی بر تحریم ناپذیر بودن ایران است.

خاندوزی اضافه كرد: طی دو سال اخیر 14 درصد تبادلات تجاری خود با بریكس را افزایش داده ایم و عضویت در بانك بریكس به تداوم رشد 4 درصدی مبادلات تجاری كمك می كند اخیرا بین ایران و چین كفتگوهایی مطرح شده تا تجارت 3 جانبه و چندجانبه برای تسویه مالی داشته باشیم كه نشان می دهد در ابتدای مسیر هستیم و در سال های آینده تعاملات گسترده تری خواهیم داشت.

وی در رابطه با برنامه های دولت سیزدهم برای كاهش وابستگی به نفت گفت: در حوزه صادرات غیر نفتی امید است با افزایش سرمایه گذاری ها همانند سال گذشته كه ركورد صادرات غیر نفتی شكسته شد امسال و سال بعد هم ادامه یابد.

سخنگوی اقتصادی دولت یادآورشد: هر قدر سهم صادرات غیر نفتی افزایش یابد میزان وابستگی به نفت كاهش می یابد و اصرار دولت این است كه كفه صادرات غیرنفتی سنگین تر شود.

وی ادامه داد: مرحله دوم كاهش وابستگی به نفت در بودجه است كه آن هم كاهش می یابد تا به سمت درآمدهای رقیب از جمله مالیات حركت كنیم لذا تعداد اظهارنامه های مالیاتی از 2.6 میلیون به 5.3 میلیون رسیده است.

سخنگوی اقتصادی دولت اضافه كرد: درآمد خوداظهاری مالیات از 3 همت سال 1400 به 31 همت سال 1401 رسیده كه رشد 10 برابری داشته است و سهم مالیات در بودجه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از 48 به 53 درصد رسیده است.

دسترسی سریع