روابط عمومی رادیو اقتصاد گلایه گندم كاران از قیمت خرید تضمینی

پس از كش و قوس فراوان در نهایت قیمت هر كیلو گندم از 13 به 15 هزار تومان افزایش یافت اما گلایه كشاورزان همچنان ادامه دارد.

1402/02/19
|
07:30
|

بهمن سال گذشته بود كه با افزایش قیمت دلار به 50 هزار تومان بنیاد ملی گندم كاران درخواست تجدید قیمت گندم پیش از سال زراعی جدید را كرد. این موضوع پس از آنكه در شورای قیمت گذاری محصولات اساسی كشاورزی پیگیری نشد بنیاد موضوع را از طریق مجلس و دولت دنبال كرد. در نهایت پس از انتقاد نمایندگان خانه ملت دولت ناچار به رسیدگی موضوع شد. تحلیل شرایط بازار و قیمت محصولات و خدمات برآورد نرخ تمام شده این محصول را 17 هزار تومان تعیین كرد اما این عدد مورد پذیرش واقع نشد و در نهایت مبلغ 15 هزار تومان ابلاغ شد.

گندم كاران در اعتراض به این موضوع عنوان می‌كنند گندم را به دلال یا دامدار می‌فروشد در ادامه دولت ناگزیر است محصول را با قیمت بالاتری وارد كند.برخی گندم كاران دولت را مقصر دانسته كه توان مدیریت شرایط را ندارد.

یكی از دلایلی كه سبب شده تا قیمت تمام شده كشت گندم در كشور بالا باشد تولید در تناژ پایین و در اراضی با متراژ كوچك است.

در كنار بازار داغ دلال‌ها برخی از گندم كاران هم عنوان كرده اند گندم را نگه می‌دارند و پاییز به دامدارها می‌فروشند زیرا جو را باید هر كیلو 20 هزار تومان خریداری كنند؛ علاوه بر اینكه كشت گندم با نرخ پایین‌تر از 25 تا 30 هزار تومان توجیه اقتصادی ندارد.

دسترسی سریع