مهدی آقاجانلو: بومی سازی قطعات 20 میلیون دلار صرفه جویی ارزی به دنبال دارد

مهدی آقاجانلو گفت: اثر استفاده از محصولات بومی به‌جای نمونه‌های خارجی آن‌ها موجب صرفه جویی 20 میلیون دلاری در صنعت فولاد خواهد شد.

1401/11/01
|
11:38
|

به گزارش رادیو اقتصاد مهدی آقاجانلو مدیر عامل شركت ملی فولاد با اشاره به افزایش 2 برابری ظرفیت فولاد در طی 10 سال گذشته گفت: كشور ما در گذشته یكی از وارد كننده های شمش و محصولات فولادی بود ولی با توان تولیدات داخلی و با سیاست پرهیز از خام فروشی، در حال حاضر یكی از صادركننده های فولاد در منطقه هستیم.

وی با اشاره به اینكه در سال‌های 1390 و 1391 صادراتی نداشتیمافزود: اكنون شرایط كشور به گونه‌ای است كه در بخش‌های مختلف شاهد صادرات در بخش‌های مختلف بوده‌ایم كه امید است این اعداد با راه‌اندازی واحد‌های جدید روندی رو به رشد را دنبال كند.

وی افزود: در چند سال گذشته رشد قابل توجهی در صنعت فولاد به ثبت رسیده است و در حوزه‌های مختلف ازجمله كنسانتره و گندله با راه‌اندازی واحد‌های جدید ظرفیت خود را افزایش داده‌ایم.

آقاجانلو با اشاره به ظرفیت تولید فولاد افزود: در 2 سال گذشته به دلیل قطعی برق و برخی دلایل دیگر ما چالش هایی در تولید این محصول داشتیم ولی امسال حدود 8 درصد افزایش در ظرفیت تولید و 11 درصد افزایش در تولید را داشته‌ایم.

آقاجانلو همچنین با اشاره به بحث واردات فولاد گفت: این روند در سال‌های گذشته و به ویژه 9 ماهه امسال با كاهش مواجه شده است.

مدیرعامل شركت ملی فولاد ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار كرد: تولید مواردی مانند كاتالیست‌ها در داخل كشور باعث می‌شود شرایط تولیدكنندگان ما نیز بهبود پیدا كند. برخی قسمت‌ها نیز هستند كه نیاز به سرمایه‌گذاری دارند كه امیدواریم روند سرمایه گذاری به سمت بخش‌هایی كه ارزش افزوده بیشتری دارند، متمایل شود و سرمایه‌گذاران به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند.

این مسئول همچنین اظهار كرد: درحال حاضر مواردی مانند زیرساخت‌ها در حوزه ریل یا نیروگاهی نیاز به سرمایه گذاری‌های چند هزار میلیاردی دارد و در حوزه گاز نیز ما با شرایطی مواجه هستیم كه مشكل گاز به پاشنه آشیل صنعت فولاد تبدیل شده و لازم است در این حوزه چندین میلیارد دلار سرمایه گذاری شود.

مدیرعامل شركت ملی فولاد همچنین به تولید آهن اسفنجی اشاره كرد و گفت: ظرفیت تولید در این بخش به 37 میلیون تن رسیده است كه شاید در این حوزه باشد كه فلسفه تولید محصولاتی مانند كاتالیست‌ها بهتر مشخص می‌شود.

آقاجانلو ادامه داد: سالانه بیش از 20 میلیون دلار با تولید این محصولات صرفه‌جویی ارزی صورت می‌گیرد كه اگر این شركت‌ها نبودند شاید واردات در این حوزه‌ها هزینه ارزی بیشتری را به كشور تحمیل می‌كرد.

آقاجانلو ادامه داد: در زمینه انتشار گاز‌های CO 2 افراد سعی دارند فعالیت‌های خود را به سمتی ببرند كه ازنظر زیست محیطی آسیب‌های كمتری برجای گذارد كه به آن فولاد سبز گفته می‌شود و در 10 سال آینده، دنیا به این سمت حركت می‌كند و ما هم باید در این حوزه برنامه ریزی‌های لازم را داشته باشیم تا بتوانیم فرآیند تولید را بدون تولید كربن ادامه دهیم.

دسترسی سریع