مهریزی عنوان كرد: صادرات نسخه شفابخش اقتصاد است

سیدعلی محمد ابویی مهریزی در برنامه «راه ابریشم» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به این جمله كه صادرات نسخه شفابخش اقتصاد است، گفت: صادرات یعنی توجه كامل به تولید، افزایش بهره‌وری و حضور در صحنه رقابتی بازارهای جهانی است.

1396/03/03
|
08:58

رئیس سندیكای لوله و پروفیل كشور و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: حضور در بازارهای جهانی و گسترش صادرات از جمله اهداف اقتصادی مهم در هر كشوری است.

وی در ادامه به بحث خام فروشی اشاره كرد و اظهارداشت: راه برون رفت از وضعیت فعلی اقتصادی پرهیز از خام فروشی و در برابر ایجاد ارزش افزوده در منابع كشور از طریق دانش و فناوری است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران برضرورت حركت از خام فروشی به سمت توسعه صادرات محصولات صنایع تكمیلی در كشور تاكید كرد و گفت: صادرات محصولات تكمیلی برخلاف صدور مواد خام مزیت های فراوانی منجمله افزایش بهره وری، اشتغال، رشد اقتصادی، پویایی تولید، ارزش افزوده، خلق ثروت، قدرت ارزآوری و غیره در بطن خود دارد.

وی همچنین در برنامه راه ابریشم رادیو اقتصاد با بیان اینكه توسعه صادرات در ساختار اقتصادی هر مملكتی بسیار نقش آفرین است، افزود: خام‌فروشی مانع از رشد و رونق صنایع و بخش تولیدی كشور می‌شود.

ابویی مهریزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: تولید كیفی و صادرات محور ضمن رشد سرمایه‌گذاری در تولید می تواند سهم عمده‌ای از بازار داخلی و خارجی را در اختیار محصولات ایرانی قرار دهد.

وی تولید صادرات محور را كلید رفع مشكلات اقتصادی دانست و اضافه كرد: برای دستیابی به جهش صادراتی نخست باید به ماندگاری در بازارهای هدف توجه كرد كه این امر نیز مستلزم تولید اجناس و محصولاتی با كیفیت، قیمت مناسب، قدرت رقابت‌پذیری بالا و خدمات پس از فروش مطلوب است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: برای افزایش صادرات غیرنفتی و دستیابی به جهش صادراتی در رقابت تنگاتنگ با كشورهای جهان چاره ای جزء ارتقای بهره‌وری و به تبع كاهش هزینه های تولید نیست.

وی در ادامه با تاكید بر اینكه ورق فولادی مواد اولیه بسیاری از صنایع پائین دستی است، افزود: ورق فولادی از جمله زیر ساخت های مهم صنعت كشور به شمار می رود.

برنامه "راه ابریشم" كاری از گروه صنعت و بازرگانی به تهیه كنندگی مهرگان سوادكوهی شنبه، دوشنبه و چهارشنبه راس ساعت 14.05 به مدت 50 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع